Брендинг міст
zet, 25 Лис 2010
Брендинг міст — штука ще більш дивна й захоплююча, ніж брендинг цілих країн. Здавалося б, простіше знайти, припустимо, унікальну рису одного міста, ніж всієї країни, проте справді яскравих рішень у цій області історія брендингу знає не так уже й багато.
Розглянемо самі цікаві та значущі приклади з області “рекламного створення образу міста”.
Бре́ндінг — це область системи маркетингових комунікацій, що займаються розробкою фірмового стилю, його елементів, формування унікального іміджу фірми, що відрізняє її від «конкурентів».
Нью-Йорк
Один з найвдаліших у світі прикладів брендингу міста — це логотип I Love NY, створений в 1977 році дизайнером Мілтоном Глейзером. Три чорних букви і червоне круглобоке сердце були частиною рекламної кампанією штату (а не міста) Нью-Йорк, розробленою агентством Wells Rich Greene на замовлення Департаменту Комерції штату Нью-Йорк. Глейзер, дизайнер, залучений до роботи над цим проектом, був упевнений, що кампанія триватиме всього пару місяців, і зробив логотип безкоштовно. Тому, власне, особливо не напружувався. Однак простенький знак став графічним образом Нью-Йорка, частиною культури і вельми прибутковим бізнесом.
Мілтон Глейзер так і не отримав грошей за цю роботу, оскільки спочатку погоджувався на безкоштовне створення логотипу.
Амстердам
Усі шанси повторити успіх кампанії I Love NY має кампанія “I AmSterdam”, яка випереджає в своєму слогані / логотипі англійською граматичною конструкцією I Am — “Я є”. Містке і глибоке вираження вказує на те, що Амстердам — це люди, які в ньому є. Постійно живуть і приїжджають побачити місто. І в кожній людині, відвідавшій його, є частина вільного і веселого Амстердама.
Логотип втілений у “вуличній скульптурі”, сумках, футболках та іншій сувенірній атрибутиці.
Копенгаген
Логотип датської столиці розробила данська ж студія PeopleGroup. Дизайнери представили Копенгаген відкритим у всіх сенсах містом і втілили це у вигляді «кнопки» OPEN, яка є частиною назви міста – як і у випадку з займенником I am в Амстердамі.
Новий лого потрібен Копенгагену з метою залучення більшої кількості туристів, бізнесів, інвестицій і так далі. І в цьому знаку повинно було уміщатися все, що може сказати місто світовій спільноті про себе – про комфорт життя, про дружності по відношенню до навколишнього середовища (третина міста їздить на роботу на велосипедах), до бізнесу, до дизайну, про толерантність, про те , що це красиве місто, в кінці кінців.
Логотип PeopleGroup був вибраний з пропозицій 30 дизайнерських фірм. Цікаво, що з п’яти фіналістів три студії пропонували гру зі словом OPEN. Переможцем визнали лого, який передбачає найбільш легке і широке використання в рекламних кампаніях.
Мельбурн
З останніх великих брендінгових проектів має сенс також відзначити зміну логотипу міста Мельбурна, Австралія.
У липні цього року влада Мельбурна представила новий логотип міста. Він являє собою букву «M», що нагадує за формою кристал. Створення нового логотипу обійшлося уряду Мельбурна в 240 тисяч доларів. Розробку логотипу здійснило агентство Landor.
За словами мера Мельбурна Роберта Дойла (Robert Doyle), попередній символ міста створювався ще «коли він слухав Vanilla Ice і MC Hammer» (популярні в 1990-х роках виконавці). Дойл додав, що для Мельбурна «життєво важливо», щоб у міста з’явився «інноваційний і сильний бренд».
Новий символ має поступово замінити близько 50 різних логотипів, які зараз використовує влада Мельбурна.
Гонконг
Логотипом Гонконгу, одного з найважливіших економічних центрів Азії, очікувано є дракон. Тобто взята асоціація першого порядку, яка доведена до розуму дизайнерами і приймається будь-якою людиною відразу ж, оскільки практично у кожного є певні уявлення про ту чи іншу країну або місті. І Гонконг, затверджуючи свій логотип, хотів підкреслити і свою культурну спадщину, і свою спрямованість у майбутнє.
На виході вийшов летучий вперед дракон, в тілі якого заховані літери Н та К (Hong Kong), а хвіст представляє собою різнокольорові стрічки, які символізують багатогранність і гнучкість Гонконгу. Червона — силу духу громадян цього регіону, синя — безкрає небо Гонконгу, зелена — екологічність.
Монреаль
Канадська метрополія Монреаль вибрала собі нову айдентики в рамках довгострокової стратегії економічного розвитку. П’ять різнокольорових частин букви М представляють Великий Монреаль: «Монограма, твердо стоїть на трьох ногах, відсилає до коріння населення Монреаля і його прагматизму. Стилізовані доброзичливі вигини відбивають тепло і спрямованість вперед. Лого може бути легко адаптована під будь-які потреби ».
Абу-Даби
Для столиці Об’єднаних Арабських Еміратів айдентики виконало австралійське M & C Saatchi.
Burnley
У маленькому англійському містечку Бернлі в Ланкаширі проживає всього 75 000 осіб. І ось такий у них логотип.
Розроблений в Burnley Vision Board, логотип складної форми, за задумом, повинен відображати найрізноманітніші сторони Бернлі. За деякими даними, лого в плоскій проекції є контури міста з передмістями. Червоним кольором позначена урбан-зона, а зеленим – сільські простори. Професійні видання назвали це породження фантазії британських креативників «спробою нічого бути всім». Проте ж на свою айдентики Бернлі планує витратити 110 000 фунтів з гранту в 300 000 фунтів від Агентства Розвитку Північно-Заходу Великобританії.
Лондон
4 червня 2007 оргкомітет Олімпіади-2012 оприлюднив логотип і представив громадськості “бренд-маніфест” всієї Олімпіади в цілому та її графічного оформлення зокрема. Розробка логотипу, якою займалася компанія Wolff Olins, зайняла рік і коштувала 800 тисяч доларів.
Всього за 3 дні піднялися хвилі громадського обурення і більш ніж істотний резонанс у світових ЗМІ.
Представлений логотип мало кому сподобався з ходу, на сайті gopetition.co.uk за два дні було зібрано близько 50 тисяч підписів під протестом проти цього лого. Оргкомітет Олімпіади-2012 змусили прибрати з сайту ролик з анімацією, оскільки яскраві колірні спалаху в ньому послужили причиною десяти нападів епілепсії.
Але з іншого боку, пабліситі місто-господар літньої олімпіади отримав неабияке. До того ж, захисників нового логотипу також знайшлося чимало.
Рига
1 жовтня 2009 в Латвії було оголошено про початок нового амбітного проекту, мета якого — залучення до Риги максимальної кількості туристів. LIVE RIGA — це новий бренд Риги, який покликаний популяризувати головне місто Латвії за кордоном.
Для розробки нового бренду було оголошено міжнародний конкурс, в якому взяли участь десять авторитетних креативних агентств. Кращим було визнано конкурсну пропозицію німецького агентства Embassy.
Слова LIVE RIGA багатозначні, їх можна перекласти і як «Жива Рига», і як «Хай живе Рига!». Всі інші пов’язані з основним брендом слова також складаються з чотирьох букв – Stay Riga, Feel Riga, Look Riga, Work Riga.
Таллинн
У 2005 році столиця Естонії вибрала собі логотип, розроблений DDB Eesti AS.
Робота представляє собою силует Таллінна, від якого ніби виходить звукова хвиля, що повторює цей самий силует – своєрідна естрада Співочого поля, в дизайнерському втіленні відображає любов народу до співочих свят. Звукова хвиля при цьому вельми нагадує і море, в якому відображається старий Таллінн.
Логотип вибирали всім світом: по 30% голосів дали городяни, міжнародні експерти та представники талліннських влади, і 10% від загальної оцінки робіт склало думку туристів. Всього ж у голосуванні взяли участь 827 городян і 505 туристів, не рахуючи професійне журі.
Брендинг Українських міст
Одесса
Одеса все ще в процесі вибору свого туристичного логотипу.
Проголосувати можна на сайті http://logo.of.odessa.ua/
Львов
Офіційний логотип з 2007 року. Всі п’ять будівель – стилізовані зображення реальних львівських архітектурних пам’яток.
У російських міст з брендінгом поки що все погано. Немає пізнаваних графічних образів і збудованих в одному ключі комунікацій ні у Москви і в Санкт-Петербурга.
Проте спроби робляться постійно. http://my.zetdesign.net/?p=598
Москва
«Місто. Гідний краси »— спільний проект відомого російського фотографа Володимира Клавіхо-Телепнєва і компанії News Outdoor Russia за підтримки дизайн-студії Wowhouse.
На вулицях Москви з’явилися незвичайні некомерційні плакати. Відомі й улюблені москвичами люди: Тетяна Друбич, Ілзе Лієпа, Рената Литвинова, Євген Миронов, Володимир Познер, Ірина Родніна, Леонід Рошаль, Володимир Співаков, Олег Табаков, Владислав Третьяк, — зізнаються місту в коханні.
Креативна ідея для плакатів розроблена школою копірайтингу Wordshop BBDO.
Санкт-Петербург
Санкт-Петербург намагається знайти «обличчя» і зазнає невдачі.
Ось, наприклад, в 2006 році в конкурсі з вибору бренду, під яким місто буде просуватися на зарубіжному туристичному ринку, здобули перемогу дві роботи. знак петербурзького дизайнера Артема Тамазова, який зобразив розведені мости, за якими видніється будівля собору Петропавлівської фортеці, і проект дизайнерської студії «Волга-Волга», що використала в своїй роботі стилізоване зображення левової морди.
Однак у лютому 2008 року студія «Волга-Волга» розробила міжнародної кампанію «Ніяких ведмедів. Тільки краса », і жодного з логотипів-переможців у ній помічено не було.
Пермь
Одна з найгучніших спроб зробити місту брендинг належить Артемию Лебедеву, який запропонував
використовувати в якості логотипу Пермі червону літеру «П». Як повідомив автор логотипу, він буде використовуватися скрізь — від урн і лавок до афіш та бланків. При цьому логотип не є заміною гербу.
Його варіант простий: червона літера «П» на білому тлі.
Поделиться в соц. сетях
Рубрики: Дизайн